Biomasa ir bioloģisks materiāls, kas iegūts no dzīviem organismiem, piemēram, augiem. Biomasu var izmantot dažādos veidos: tieši sadedzinot, lai ražotu siltumu, vai netieši pēc tam, kad to pārvērš dažāda veida degvielā (piemēram, metāna gāzē, etanolā un biodīzeļdegvielā).

Populārākais biomasas enerģijas avots ir malkas, granulu vai šķeldas veidā. Katlus, kas izmanto koksni kā avotu, sauc par koksnes granulu katliem. Dedzinot biomasu, izdalās siltums, ko pēc tam var izmantot māju apsildīšanai, elektroenerģijas ražošanai vai transportlīdzekļu darbināšanai.

BIO katlu priekšrocības

Iespējams, jūs jau zināt, ka biomasa tiek uzskatīta par videi draudzīgu enerģijas avotu. Tas ir tāpēc, ka atšķirībā no oglēm, kuru atjaunošanai nepieciešams daudz ilgāks laiks nekā kalpošanas laiks, biomasa tiek uzskatīta par atjaunojamu enerģijas avotu, jo to var iegūt salīdzinoši ātri, aizstājot vai audzējot jaunus augus vai kokus.

Biomasu uzskata arī par oglekļa neitrālu enerģijas veidu, jo tādu pašu oglekļa dioksīda daudzumu, kas izdalās degšanas procesā, vēlāk atkal absorbē augoši augi. Tas ne tikai apgādā mūs ar enerģiju, bet arī palīdz atbrīvoties no koksnes un citu materiālu atkritumiem.

Ogļu vai elektriskās apkures sistēmas aizstāšana ar biomasas katlu var palīdzēt samazināt oglekļa dioksīda izlaidi līdz pat 9,5 tonnām gadā.

Biomasas enerģija ir lielisks veids, kā atbrīvoties no koksnes atkritumiem. Tas nozīmē, ka sistēma ir vēl ilgtspējīgāka, ja jūs pats dedzinat koksni, nevis to piegādājat.

Tradicionālo degvielu, piemēram, naftas un gāzes, cenas nepārtraukti pieaug, un nav paredzams, ka šī tendence drīzumā mainīsies. Piemēram, granulu katliem nepieciešamajai biomasai ir daudz stabilākas cenas, tāpēc rēķini krasi nepalielināsies. Turklāt biomasas cenas zemākas par gāzes cenām, taču daudz lētākas nekā elektriskā apkure un cietais kurināmais, tāpēc biomasas katls ir ideāls šāda veida sistēmu aizstājējs.

Biomasas katlu trūkumi

Biomasas katliem ir nepieciešams vairāk vietas nekā gāzes vai eļļas katliem, jo ​​sistēma ir lielāka. Jums būs nepieciešama arī vieta pašas degvielas uzglabāšanai, piemēram, tvertne vai koksnes veikals.

Viens no lielākajiem biomasas katlu trūkumiem ir tas, ka sākotnējās investīcijas, ieskaitot katla iegādi un uzstādīšanu, ir lielākas, salīdzinot ar tradicionālajiem gāzes vai eļļas katliem. Biomasas katlu cenas svārstās no 1200 līdz 1655 EUR. Tomēr atjaunojamā siltuma veicināšana palīdz segt šīs sākotnējās izmaksas, un ilgtermiņā jūs ietaupīsit naudu, izmantojot lētāku enerģijas avotu.

Ir svarīgi, lai biomasas degviela paliktu sausa, pretējā gadījumā tā nedegs efektīvi. Šī iemesla dēļ ir rūpīgi jāapsver uzglabāšanas apstākļi.

Biomasai ir nepieciešams nedaudz vairāk darba nekā tradicionālajiem gāzes un eļļas katliem, jo ​​jums būs nepārtraukti jāapgādā sistēma ar granulām vai šķeldu, ja vien neizmantosiet tvertni.

Biomasas katli ir jātīra regulāri, apmēram reizi nedēļā. Tomēr mūsdienu modeļi padara procesu ļoti vienkāršu vai pat iekļauj šo funkciju automātiski, tāpēc jums par to vispār nebūs jāuztraucas.